İtalya’da düzenlenen 45. Uluslararası Doğal Taş ve Teknoloji Fuarı’na katılan firmaların bej, pembe ve vişne renklerindeki Diyarbakır mermeri katılımcıları hayran bıraktı.

Diyarbakır mermeriTürkiye’de Mermer Endüstrisi

Türkiye’nin doğal taş sektörü son 10 yıl içerisinde büyük atılım gerçekleştirdi. Mermer ve traverten ihracatında dünya birinciliğine yükselen sektör, 2 milyar doları zorlamaya başladı. Türkiye’deki mermer üretiminin yüzde 25’ini gerçekleştiren Diyarbakır da bölgeyi heyecanlandıran bir adım attı. İtalya’nın Verona şehrinde düzenlenen 45. Uluslararası Doğal Taş ve Teknoloji Fuarı’na katılan firmaların ürünleri büyük ilgi gördü. Diyarbakır yöresindeki bej, pembe ve vişne renklerindeki mermerler katılımcıların dikkatini çekti. KOSGEB Diyarbakır Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nün davetiyle fuara iştirak eden iş adamları, meslektaşlarıyla ciddi bağlantılar kurdu. Özellikle İtalyan firmalar, blok mermer talebinde bulundu. Diyarbakır’ın Hani, Kulp, Hazro, Çermik ve Çüngüş ilçelerinde faaliyet gösteren mermer firmaları, ihracat rakamını ikiye katlayarak 2012 yılında 500 milyon dolarlık büyüklüğe ulaşmayı hedefliyor. Diyarbakırlı iş adamları, fuarda Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’la da görüşerek, hükümetin kendilerine verdiği desteğin sürmesini istedi. GAP Eylem Planı‘nın yanı sıra Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı çerçevesinde mermercilik sektöründe pilot il seçilen Diyarbakır, mermer üretimini 2003 yılına göre yüzde 2000 artırdı. Vişne, Çermik beji, papatya beji, siyah inci, Hazar pembesi ve petrol yeşili mermer yatakları uluslararası piyasada yoğun talep görüyor.

Diyarbakır Mermeri

Hani, Kulp, Hazro, Çermik ve Çüngüş ilçelerindeki ocaklarda üretilen mermerler İtalya ve ABD başta olmak üzere, Çin, Singapur, Hong Kong, Tayvan, Malezya, Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Rusya, Ukrayna, Türki Cumhuriyetler, İsrail, Irak, Almanya, İtalya, Yunanistan, İngiltere, Avustralya ve Avusturya’ya ihraç ediliyor. Mermer sektöründe istihdam edilenlerin sayısı da son 7 yılda 420’den 6 bine ulaştı. Bu gelişme uluslararası fuarlara da yansıdı. İtalya’nın Verona şehrinde 45.’si düzenlenen Mermer fuarında 6 Diyarbakır firması stant açtı, onlarca işadamı da etkinliğe katılarak yabancı firmalarla diyalog kurdu. Beden Mermer, Akdağ Granit, ATM Marble, Dimersan, Alacakaya ve Dimer Diyarbakır firmalarının fuarda sergilediği mermerler, büyük ilgi gördü. Diyarbakırlı mermerciler ve kurum amirleri, İtalyan iş adamları ile bir araya gelerek ticari ilişkilerin geliştirilmesi yönünde olumlu adımlar attı. KOSGEB Diyarbakır İşletme Geliştirme Merkez Müdürü Said Şahiner başkanlığındaki heyet, İtalyan iş adamlarından oluşan 30 kişilik bir heyeti, yatırım yapmaları amacıyla Diyarbakır’a davet etti.